Wzdęcia – jak się pozbyć tej przykrej dolegliwości?

Chyba każdy chociaż raz w życiu doświadczył przykrej dolegliwości związanej z układem pokarmowym – wzdęć, zwanych inaczej bębnicą. Rzadko występują samodzielnie, najczęściej można je odczuwać łącznie z bólem brzucha, gazami, skurczami jelit i zaparciem. Osoba z wzdęciem ma wrażenie, że w jej wnętrznościach znajduje się dużo powietrza. Może to powodować spory dyskomfort oraz obawę przed kontaktem z innymi – słyszalne burczenie i bulgotanie w brzuchu oraz skłonność do wypuszczania gazów krępują na tyle, że większość wybiera spędzanie tego czasu w domowym zaciszu. Co jednak w sytuacji, gdy wzdęcia zdarzają się bardzo często?

Bolesne wzdęcia i ich przyczyny

Wzdęcia nie biorą się znikąd. Mają wiele przyczyn, z których jedna jest bardzo błaha i łatwa do wyeliminowania – chodzi o połykanie powietrza podczas jedzenia. Szybkie jedzenie, rozmowa podczas posiłku, jedzenie dużych kęsów bez dokładnego gryzienia mogą zwiększać ryzyko przedostania się powietrza do układu pokarmowego. Pewna ilość powietrza i tak zawsze tam trafia, gdyż zachodzi to podczas oddychania, ale im jest go mniej, tym łatwiej o zniwelowanie efektu. Inną przyczyną jest dieta bogata w węglowodany. Te związki rozkładają się dość łatwo, ale w efekcie ich trawienia może dojść do wytworzenia się gazów, które następnie magazynują się w układzie pokarmowym. Węglowodany znajdują się m.in. w słodyczach, ale również w białym pieczywie, daniach wegetariańskich itd.

Efekt „zapachowy”

Wzdęcia to nie tylko uczucie pełności w brzuchu, ale też nadmierne wydzielanie gazów o mocno nieprzyjemnej woni. Niemiły zapach, przypominający czasem zgniłe jaja, wynika z trawienia różnych białek przez bakterie znajdujące się w jelicie grubym. Konkretne rodzaje bakterii nie występują u wszystkich ludzi, niektórzy więc mogą produkować znacznie więcej brzydkich zapachów od innych. Efekt nasila się, jak łatwo zgadnąć, przy wzdęciach i towarzyszącej im nadmiernej produkcji gazów.

Gazy gazom nierówne

Szczególnie niebezpieczne są produkty zawierające zwiększoną ilość gazów, czyli oczywiście napoje gazowane. Osoba zdrowa, bez żadnych problemów sercowo-naczyniowych, radzi sobie całkiem nieźle z eliminacją tego balastu dzięki wchłanianiu do płuc. Jednak dowolne zaburzenia w tej kwestii mogą spowodować trudności z pozbyciem się gazów i może dojść do wzdęcia, jak też do nadmiernego wydalania gazów „drogą tradycyjną”.

Wzdęcia i ból brzucha

Aczkolwiek dokuczliwe, wzdęcie samo w sobie nie wydaje się bardzo groźne. Jeśli jest to postać przewlekła, istotnie nie jest to żadnym zagrożeniem, chociaż dla własnego komfortu warto próbować pozbyć się związanych z tym efektów przelewania się, bulgotania i gazów. Może dojść jednak do wywołania postaci ostrej wzdęcia, która wiąże się z silnym bólem brzucha, brakiem apetytu oraz zaparciem. Przeważnie takie objawy oznaczają,  że doszło do zamknięcia drogi w przewodzie pokarmowym lub jakiegoś upośledzenia jego fragmentu, przez co całość jest niedrożna. Niezbędne jest natychmiastowe działanie, bo zachodzi bezpośrednie zagrożenie życia w związku z możliwością perforacji jelit, sepsy lub martwicy jelita.

Powiazane wpisy

Ból brzucha po jedzeniu i wzdęcia – co warto wiedz... Czasem ustalenie tego, co dolega naszemu układowi trawiennemu jest bardzo trudne, ponieważ same  objawy są niejednoznaczne oraz mogące wskazywać na wi...