Wrzody – jaka dieta się sprawdzi?

wrzody-jaka-dieta-sie-sprawdzi

Gdy wrzody w żołądku zaczynają nam dokuczać, nie można bagatelizować tego problemu. Często dolegliwości są dosyć mocno rozpoznawalne. Chodzi tutaj szczególnie o bóle brzucha, ale także o nudności i wymioty. Nierzadko towarzyszy im jeszcze dodatkowo zgada. Oczywiście z pomocą farmakologii przepisanej przez lekarza po ustaleniu diagnozy można leczyć wrzody skutecznie, niemniej jednak nie są one objawem, który powstał bez powodu. Jakby na to nie patrzeć, kiedy prowadzi się kurację, cały przewód pokarmowy może zostać podrażniony i nie tolerować wszystkich pokarmów. Aby nie narażać się na kolejne przykre dolegliwości, należy jak najszybciej zmienić dietę.

Co w układzie pokarmowym powodują wrzody?

Wszystkie objawy, które występują podczas wrzodów żołądka, rozpoczynają się od nadkwasoty, czyli nadmiernej ilości kwasów w żołądku. Kiedy jest ich za dużo, przebija się on przez barierę ochronną żołądka. Wtedy w błonie śluzowej dochodzi do powstania nadżerki. Niestety oddziałuje ona na żołądek oraz na dwunastnicę. Objawy pojawiają się zazwyczaj około pół godziny po spożytym posiłku.

Dieta na wrzody żołądka

Gdy atakują nas wrzody żołądka, dieta jest tutaj jak najbardziej wskazana. Przede wszystkim należy unikać potraw, które powodują zwiększenie aktywności produkcji soków żołądkowych. Trzeba zatem pozbyć się ze swojego jadłospisu posiłków bogatych w produkty pieczone, ale także wędzone i marynowane. Niepożądane są również w tym przypadku ostre przyprawy jako dodatki do owych dań.
Dieta na wrzody wymaga ponadto regularności posiłków. Trzeba postarać się przygotowywać mniejsze porcje i posilać się nimi mniej więcej co trzy godziny. Jeżeli nie przeciążymy naszego żołądka, przestanie on w nadmiarze produkować kwasy żołądkowe, a potrawy będą trawione spokojnie i bez pośpiechu.
Następnym produktem, o którym należy wspomnieć, są słodycze. Najlepiej będzie zrezygnować z tych, które mają w sobie zbyt dużo tłuszczu. Trzeba również pamiętać o tym, by ze słodyczy nie robić alternatywy za posiłki przyjmowane systematycznie.
Kiedy dokuczają nam wrzody, dieta powinna także opierać się o eliminację przypraw ostrych. Niestety nie mają one pozytywnego wpływu na żołądek. Podrażniają jego ścianki i przyczyniają się do zwiększenia produkcji soków żołądkowych. Najlepiej będzie także unikać sosów, które stanowią wywar mięsa oraz zrezygnować z sosów będących skoncentrowaną esencją z warzyw. Ich działanie polega na wzmożeniu apetytu, a on na produkcję soków żołądkowych.
Dla własnego zdrowia dobrze będzie pozbyć się z własnego domu, spiżarki i lodówki takich produktów, jak soki, ale również alkohol i gorąca czekolada. Powinno się zrezygnować także z mocnych napojów, jak herbata i kawa.
Ostatnią radą, którą należy sobie mocno wziąć do serca, jest rzucenie palenia. Dym papierosowy podrażnia cały układ pokarmowy, powoduje bardzo poważne zmiany w zakresie jamy ustnej, przełyku oraz żołądka. Kiedy palimy, również w tym przypadku dochodzi do nadprodukcji kwasów żołądkowych. Dodatkowo podrażniamy sobie żołądek szkodliwymi substancjami, które znajdują się w dymie papierosowym. Tak więc właśnie w ten sposób szkodzimy sobie podwójnie.

Powiazane wpisy

Objawy nadkwasoty żołądka To co jemy, ale także to, jaki tryb życia prowadzimy, będzie miało ogromny wpływ na działanie naszego układu pokarmowego. Dlatego właśnie, jeżeli chce...