Skurcze żołądka – co robić?

bol-brzucha-kazdy-spotkal-sie-ze-wzdeciami

Odczuwanie skurczów żołądka może być powodem do niepokoju, zwłaszcza gdy tego typu dolegliwości powtarzają się co pewien czas lub w związku ze spożywaniem konkretnych rodzajów jedzenia. Problemy tego typu zdarzają się u sporej ilości osób, przy czym u większości ich przyczyną jest „tylko” niestrawność. Z uwagi na możliwość poważniejszych powodów występowania skurczów warto odwiedzić lekarza.

Skurcze żołądka – przyczyny

Warto zainteresować się przyczynami występowania skurczów żołądka w sytuacji, gdy powtarzają się one i nie mijają przez kilka dni albo towarzyszą spożywaniu konkretnych pokarmów. Ponieważ żołądek pełni w organizmie bardzo istotną funkcję związaną z trawieniem, jest regularnie wykorzystywany podobnie jak inne części układu pokarmowego. Skurcze, jakie wykonuje ten organ z uwagi na swoją pracę, nie są zbyt silne i jeśli wszystko przebiega prawidłowo, nie czuje się ich podczas trawienia. Zmienia się to jednak w związku z rozwojem różnych stanów zapalnych, dolegliwości wywołanych przez wrzody czy nowotwory. Gdy narząd choruje, jego praca może powodować ból – czyli właśnie skurcze, o których mowa. Czasami również są jeszcze inne przyczyny takiego zjawiska. Działanie hormonów wywołane stresem lub zmęczeniem także będzie wpływało na żołądek, wywołując bolesne skurcze odczuwane w  górnej części brzucha. U kobiet tego typu dolegliwości mogą wystąpić przed okresem lub w jej trakcie, zdarza się jednak, że miesiączka maskuje prawdziwą przyczynę skurczów i opóźnia diagnostykę.

Skurcze żołądka – co robić?

Odczuwając takie objawy, warto określić, kiedy i w związku z czym się one pojawiają. Takie informacje będą bardzo pomocne podczas diagnozowania dolegliwości przez lekarza. W wielu przypadkach wywiad nie wystarczy i niezbędne będzie wykonanie dalszych badań, na przykład morfologii czy gastroskopii. Dzięki temu będzie można zweryfikować, czy za skurczami kryje się niestrawność, stres czy może zapalenie któregoś z narządów, choroba wrzodowa, a może choroba refluksowa przełyku. Każde z tych schorzeń leczy się nieco inaczej, ale mają podobne objawy. We wszystkich przypadkach niezbędne jest podjęcie leczenia, gdyż mogą wystąpić poważne powikłania, np. perforacja jelita, krwotok wewnętrzny, niedrożność. Skurcze żołądka są też jednym z wczesnych objawów rozwijającego się nowotworu tego narządu. Bagatelizowanie symptomów, np. zakładanie, że samo przejdzie lub że można pomóc sobie piciem herbatki miętowej bez kontaktu z lekarzem czasami doprowadza do zaostrzenia dolegliwości i dalszego rozwoju choroby.

Skurcze żołądka – domowe sposoby

Zastosowanie domowych metod ma sens tylko wtedy, gdy skurcze żołądka wywołane są stresem bądź niestrawnością. Zioła, ciepły kompres bądź unikanie niektórych pokarmów pomogą i przyniosą dość szybką ulgę. Trzeba jednak uważać, czy razem ze skurczami nie pojawia się np. krwawienie podczas oddawania stolca, krwiste wymioty (z domieszką świeżej krwi lub tzw. fusowate), wymioty razem z zaparciem, silna bolesność brzucha, wzdęcie – istnieje ryzyko powstania niedrożności, która może szybko doprowadzić do perforacji czy też martwicy niektórych odcinków układu pokarmowego.