Poznaj objawy kamieni nerkowych

poznaj-objawy-kamieni-nerkowych

Jeśli chociaż raz w życiu odczuliśmy na własnej skórze atak kolki nerkowej wiemy doskonale, jak ważne jest odpowiednie dbanie o nasz układ trawienny oraz przeciwdziałanie tego typu zagrożeniom, na ile to oczywiście możliwe. Co ciekawe, kamienie nerkowe pojawiają się u coraz młodszych pacjentów, dotykając jednak częściej mężczyzn niż kobiety.  Złogi, jakie powstają oraz odkładają się następnie w nerkach lub w pęcherzu moczowym dają bardzo nieprzyjemne objawy. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych metod ich nieinwazyjnego zwalczania.

Sama kamica nerkowa składa się z czterech różnych chorób o wspólnych objawach, ale odmiennych przyczynach. Trzy z nich, a więc kamica szczawianowa, moczanowa oraz fosforanowa wynikają z niewłaściwego odżywiania się, czwarta – cystynowa – powodowana jest przez wrodzone wady. Już sam taki fakt powinien dać nam sporo do myślenia.

Kamienie nerkowe – jakie dokładnie obawy?

Czasem trudno ją rozpoznać, ponieważ bywa, że przebiega zupełnie bezobjawowo i istniejące kamienie nerkowe odkrywane są dopiero przy okazji wykonywania innych, na przykład rutynowych badań. W przeważającej części kamienie nerkowe dają objawy w postaci krwi oddawanej razem z moczem, bolesną kolką nerkową czy uczuciem nacisku na pęcherz.

Na objawy kamieni nerkowych zdecydowanie częściej skarżą się panowie, szczególnie w wieku między trzydzieści a pięćdziesiąt lat, u których kamica występuje ponad dwa razy częściej niżu kobiet. Kobiety są na nią szczególnie narażone podczas ciąży, kiedy możliwe jest szybsze wytrącanie się soli wapnia ze względu na zasadowe środowisko, jakie tworzy się na skutej zastoju moczu czy częstych infekcji bakteryjnych dróg moczowych.

Uważaj na kamienie nerkowe

Jedną z najbardziej bolesnych objawów oraz jednocześnie najniebezpieczniejszych dla zdrowia jest kolka nerkowa, powstająca momencie, kiedy kamień zatyka światło w przewodzie moczowym. Jeśli do tego dojdzie, absolutnie konieczna jest interwencja lekarza specjalisty, który w pierwszej kolejności uśmierzy ból określany jako niemożliwy do wytrzymania, a następnie udrożni przewód moczowy, zanim bezmocz doprowadzi nerki do stanu wyniszczenia. Kolce mogą towarzyszyć również wymioty, oddawanie wraz z moczem krwi czy nudności. Nieleczona oraz pozostawiona bez ingerencji lekarskiej kamica prowadzi prostą drogą do niewydolności nerek.

Naturalne sposoby radzenia – zioła na kamienie nerkowe

Na szczęście z tym schorzeniem można sobie doskonale radzić profilaktycznie stosując naturalne metody postępowania. Badania wykazują, że zwołana kamienie nerkowe są naprawdę skuteczne oraz są w stanie zapobiegać najpoważniejszym dolegliwościom. Najlepsza na takie schorzenia będzie pokrzywa zwalczająca stany zapalne i hamująca krwawienia; dobry będzie również skrzyp polny – moczopędny i wzmacniający błony śluzowe; mniszej pospolity, wierzba biała oraz mięta pieprzowa również będą odpowiednimi specyfikami wspomagającymi leczenie, wykazując właściwości moczopędne oraz przeciwbólowe czy przeciwzapalne, a więc najbardziej wskazane.

Powiazane wpisy

Grzybica jelita grubego – objawy i leczenie Nie każdy wie, że dość trudne w leczeniu grzybice mogą też pojawiać się wewnątrz organizmu. Jednym z przykładów jest grzybica jelit, która należy do c...