Niesmak w ustach – jaka przyczyna?

niesmak-w-ustach-jaka-przyczyna

Niektóre schorzenia związane z naszym układem pokarmowym dają nam bardzo wyraźne sygnały do zaczęcia podejmowania odpowiednich kroków w celu poprawienia swojego stanu zdrowia. W niektórych zaburzeniach tego układu i ich rozpoznaniu zbawiennie wpływają również… pory roku oraz nasza gospodarka hormonalna, która w tym czasie ukazuje nam nasze, nieraz naprawdę ogromne, luki w zdrowiu. Jeśli zaś chodzi o sam niesmak w ustach, lepiej się nad nim zastanowić oraz go doprecyzować, ponieważ może oznaczać  naprawdę różnorodne przypadłości, uzależnione od wielu czynników.

Kiedy niesmak w ustach po jedzeniu nie mija

Każdemu z nas może się zdarzyć sytuacja, w której w ustach czuć naprawdę nieprzyjemny nawet dla nas samych posmak, jednak taka sytuacja zwykle szybko mija i nie warto się nią przejmować. Zupełnie inaczej jest, jeśli niesmak nie mija, co więcej, może oznaczać naprawdę poważne choroby. Niesmak w ustach oraz jego najczęstsze przyczyny będą więc zależały od smaku, z jakim będzie się nam kojarzył. Czasem niesmak w ustach po jedzeniu spowodowany jest naszym niedbalstwem czy brakiem higieny oraz nieodpowiednią dietą, jednak zawsze warto sprawie przyjrzeć się z bliska i skierować się do odpowiedniego lekarza. Do jakiego – to właśnie powinien podpowiedzieć nam konkretny smak, jaki odczuwamy.

Wrzody żołądka – konieczna pomoc lekarska

O zapaleniu migdałków będzie najczęściej świadczył posmak sera pleśniowego, który jednocześnie bardzo często towarzyszy również popularnemu zapaleniu zatok. Owa pleśń, jaką wyczuwamy, powodowana jest bakteriami rozkładającymi białka znajdujące się w śluzie, który ma za zadanie nawilżać drogi oddechowe. Łatwo jednak jedno zapalenie odróżnić od drugiego – przy migdałkach będzie bolało nas gardło, przy zatokach – głowa, szczególnie przy pochylaniu się. Tutaj niezbędna będzie wizyta u laryngologa, który zarządzi odpowiednie leczenie i wdroży je. Poratować cię może również żucie kawy albo gumy, płukanie jamy ustnej specjalistycznym płynem do higieny.

Kwaśny smak w ustach, jaki często odczuwamy, może wskazywać jednoznacznie na wrzody żołądka albo owrzodzenie dwunastnicy. Często w tym przypadku spotkamy się również ze zgagą, towarzyszącym jej pieczeniem w przełyku oraz odbijaniem się. Podobnie jednak będzie obawiać się również nadkwasota żołądka, gdzie w jednym i drugim przypadku świetnie sprawdzi się lekkostrawna dieta. Po kilku dniach będziesz znać odpowiedź – jeśli dieta poskutkowała, objawy będą wskazywać na nadkwaśność żołądka, jeśli nie – na wrzody.

Mocznica, a więc niewydolność nerek, daje słono-kwaśny posmak. Jeśli dodatkowo pacjent jest nadmiernie pobudzony, skarży się na nudności, ma zaburzony rytm serca, może to oznaczać kłopoty w postaci zmian naczyniowych, uszkodzenie nerek i to sukcesywnie postępujące lub choroby utrudniające oddawanie moczu. Tutaj nie można pozwolić sobie na żadne działania profilaktyczne czy zastępcze, ani na sprawdzanie, co dokładnie może dolegać pacjentowi – konieczne jest szybkie reagowanie i pomoc specjalisty, który dokładnie ustali, co jest powodem posmaku oraz jakie leczenie należy wdrożyć, aby uniknąć dalszego uszkadzania nerek.

Powiazane wpisy

Dolegliwości żołądkowe- rodzaje Ból żołądka jest dosyć charakterystyczny. Każdy chociaż raz doświadczył go w swoim życiu z powodu rożnych przyczyn, jak na przykład przejedzenie lub s...