Niesmak w ustach – przyczyny

Organizm ludzki ma wiele różnych funkcjonalności, ale nie zawsze przyjemnie pachnie. Tego typu wonie są nie tylko niemile „widziane” przez nowoczesne społeczeństwo, jak również często świadczą o toczących się procesach chorobowych. Wiele osób skarży się na związaną z tym dolegliwość – halitozę, czyli brzydki zapach z ust. Łączy się często ona z uczuciem nieprzyjemnego posmaku w ustach, zupełnie jakbyśmy zjedli coś nieświeżego, a nawet chemicznego.

Niesmak w ustach – przyczyny

Przyczyny niesmaku odczuwanego w ustach mogą być bardzo różne. Często jest to jeden z pierwszych objawów wielu groźnych chorób, które – w porę wykryte – można o wiele skuteczniej leczyć. Warto mieć na uwadze, że powtarzające się sytuacje odczuwania kwaśnego, metalicznego czy słonego smaku w ustach mogą mieć podłoże chorobowe i trzeba o takim objawie powiadomić lekarza. Tak samo o niektórych chorobach świadczyć może utrzymujący się brzydki zapach z ust, który nie jest spowodowany brakiem higieny jamy ustnej bądź próchnicą. Niesmak w ustach, który występuje sporadycznie i nie trwa długo, bywa związany z procesami zachodzącymi w jamie ustnej w ciągu nocy bądź przy braku okazji o umycia zębów przez dłuższy czas. Można z tym walczyć, jeszcze bardziej dbając o higienę, nie tylko myjąc zęby, ale np. stosując specjalne płyny do płukania ust, ziołowe płukanki itd., a także żując gumę po posiłku.

Brzydki zapach z ust oraz dziwny posmak w jamie ustnej

Warto meldować lekarzowi odczuwanie np. posmaku pleśni bez żadnej konkretnej przyczyny. Takie zjawisko najprawdopodobniej oznacza, że w jamie ustnej czy nosogardzieli toczy się jakiś stan zapalny. Najczęściej jest to zapalenie migdałków lub zatok. Rozpoznanie choroby ułatwi przebadanie pod kątem dodatkowych objawów, np. kataru z zielonożółtą wydzieliną, bólu gardła, bólu głowy. O procesie chorobowym może świadczyć również smak kwaśny i nieprzyjemna, kwaśna woń oddechu – przyczyn takiego stanu rzeczy trzeba szukać głębiej w układzie pokarmowym, dokładniej w dwunastnicy czy żołądku. Możliwe, że w narządach tych powstały wrzody, zwłaszcza jeśli oprócz wspomnianych objawów pojawi się na przykład zgaga, upośledzenie apetytu, bóle w górnej części brzucha.

Halitoza, czyli brzydki zapach z ust

Niezależnie od przyczyny, halitozę, czyli brzydki zapach z ust, powinno się zdecydowanie zwalczać. Jest on w dzisiejszych czasach dowodem na brak dbałości o siebie, swoje zdrowie oraz oczywiście kwestie higieniczne, czyli ogólnie nie do przyjęcia. Pierwszy krok w przypadku halitozy to wizyta u dentysty, który obejrzy jamę ustną pod kątem ubytków w zębach, ropni, kamienia nazębnego czy paradontozy. Zaleci, być może, dodatkowe środki higieniczne. Często nawet osoby myjące zęby po każdym posiłku mają problemy z nieświeżym oddechem, gdyż niedokładnie oczyszczają pozostałe miejsca w jamie ustnej – trzeba czyścić również powierzchnię języka, dziąseł i błony śluzowej policzków, bo może powstawać tam osad złożony z zapomnianych drobin jedzenia. Warto również stosować płyny do płukania ust, używać nici dentystycznej, często żuć gumę bez cukru.