Kolonoskopia – jak się przygotować?

Kolonoskopia należy do nieprzyjemnych i bardzo nielubianych przez pacjentów badań. Aczkolwiek niezbyt komfortowe, bywa niezbędne na przykład w profilaktyce nowotworów układu pokarmowego. Głównym elementem badania jest wprowadzenie przez odbyt kolonoskopu, niewielkiej, elastycznej rurki, dzięki której możliwe jest obejrzenie jelita grubego lub pobranie jego fragmentów do dalszych badań.

Kolonoskopia – jak się przygotować?

Ze względu na specyfikę badania, wymaga ono pewnych przygotowań ze strony pacjenta. Ponieważ termin kolonoskopii wyznacza się z wyprzedzeniem, dzień przed badaniem trzeba powstrzymać się od jedzenia. Należy za to pić duże ilości wody, często wzbogaconej środkiem przeczyszczającym (to wszystko ordynuje oczywiście lekarz). Niekiedy można spotkać się również z zaleceniem przeprowadzenia lewatywy w celu dokładniejszego oczyszczenia jelita grubego. Oczywiście niezbędna jest też dokładna higiena zewnętrzna. Wszelkie wytyczne związane z przygotowaniem się do badania otrzymuje się wraz z terminem, nie trzeba się więc obawiać, że coś zostanie pominięte. Tak dokładne oczyszczanie jest niezbędne, by podczas wprowadzania kolonoskopu do wnętrza pacjenta czy też podczas oglądania jelita grubego nie pojawiły się jakieś niemiłe niespodzianki.

Kolonoskopia – badanie

Kolonoskop składa się z elementów światłowodu – umożliwia to współpracę z komputerem i odpowiednim oprogramowaniem, dzięki czemu wyniki badania na bieżąco mogą być oglądane przez zespół lekarzy i oceniane, można też np. korygować położenie urządzenia tak, by jak najwięcej obejrzeć. Mimo niewielkich rozmiarów, kolonoskop ma spore możliwości – może, jak już zostało wspomniane, gromadzić wycinki do sprawdzenia pod kątem np. obecności komórek nowotworowych. Może również posłużyć do wycięcia zmian chorobowych lub do zastosowania preparatów leczniczych, jeśli zachodzi taka potrzeba. Do badania należy zdjąć dół odzieży oraz bieliznę oraz przebrać się w inne ubranie umożliwiające dostęp do tylnej części ciała. Kolonoskopię przeprowadza się w pozycji leżącej z ugiętymi nogami. Nie musi to być nieprzyjemne przy odpowiednim przygotowaniu i rozluźnieniu się, nie trwa też długo – przeciętne badanie zajmuje kilkanaście minut. Przeważnie nie są potrzebne żadne leki, np. przeciwbólowe, choć dużo zależy od samego pacjenta.

Kiedy zrobić kolonoskopię?

Zlecenie przeprowadzenia kolonoskopii dotyczy najczęściej podejrzeń o nowotwór, i w takim przypadku podczas badania pobiera się niewielkie wycinki z jelita grubego, które następnie są badane histopatologicznie. Dzięki możliwości obejrzenia jelita za pomocą kolonoskopu diagnozuje się też różne rodzaje zapalenia jelit, chorobę Leśniowskiego-Crohna, jak również sprawdza, jakie są powody wielu niespecyficznych objawów, np. przewlekłych biegunek. Badanie może być jednym z wielu składników kompletnej diagnostyki. Często towarzyszy mu gastroskopia, czyli testy dotyczące z kolei górnego odcinka układu pokarmowego – do tego również wykorzystuje się cienką rurkę. Rosnące możliwości urządzeń wykorzystywanych do badań czynią je bardziej znośnymi i umożliwiają realizację np. nieskomplikowanych zabiegów.