Grzybica jelita grubego – objawy i leczenie

grzybica-jelita-grubego-objawy-i-leczenie

Nie każdy wie, że dość trudne w leczeniu grzybice mogą też pojawiać się wewnątrz organizmu. Jednym z przykładów jest grzybica jelit, która należy do często spotykanych chorób tego typu. Schorzenie powoduje różne nieprawidłowości powiązane z trawieniem, co daje efekt podobny do wzdęcia często łączącego się z biegunką. Główną, bezpośrednią przyczyną schorzenia są grzyby – drożdżaki zagnieżdżające się w drogach pokarmowych.

Grzybica jelit – jak się objawia?

Wśród wielu zaburzeń pokarmowych trudno jest właściwie skategoryzować i zdiagnozować grzybicę, bo daje dość standardowe, aczkolwiek bardzo dokuczliwe objawy. Praktycznie wszystko, co wynika z aktywności grzybów, można powiązać z dowolną inną dolegliwością ze strony układu pokarmowego. Dość typowe są częste wzdęcia, uczucie bycia pełnym, hałas w jelitach, gazy, chęć wypróżnienia się z pustymi jelitami, niezbyt silne bóle w dole brzucha.

Mogą temu towarzyszyć sporadyczne biegunki na przemian z lekkimi zatwardzeniami oraz nieregularne stolce, zmieniające swoją konsystencję bez żadnych wyraźnych przyczyn. Objawy takie bywają typowe dla różnych form niestrawności, ale jeśli utrzymują się mimo zastosowania doraźnych środków lub diety, należy podejrzewać grzybicę.

Dlaczego rozwija się grzybica jelit?

O grzybicy jelit możemy mówić w przypadku obecności grzybów w jelitach, czemu przeważnie towarzyszy też zakażenie bakteryjne. Z reguły za rozwinięcie się tej choroby odpowiadają różne zaniedbania dietetyczne, jak również nawyki żywieniowe. Niekiedy powodem jej wystąpienia jest też zaburzenie flory bakteryjnej wskutek podawania silnych leków, ingerujących mocno w układ pokarmowy, na przykład antybiotyków (przez długi czas). Grzyby nie mogą ot tak sobie wtargnąć do ludzkiego organizmu, jak również nie powinny móc tam przeżyć bez zaistnienia specjalnych warunków.

Oprócz powyższych czynników, rozwinięcie się grzybicy może ułatwić spadek odporności – dlatego też choroba atakuje osoby w okresie rekonwalescencji, miesiączkujące kobiety, ludzi już chorych na coś innego. Ponieważ pożywką dla grzybów są różnego rodzaju cukry, rozwój schorzenia powiązany bywa także z dietą nadmiernie bogatą w węglowodany oraz z niedokładnym żuciem przyjmowanego pokarmu. Duże kawałki będą zalegały w układzie pokarmowym, co może ułatwić i przyspieszyć rozwój grzybów.

Grzybica jelit – diagnostyka

Rozpoznanie grzybicy może zostać zrealizowane na podstawie objawów a następnie wymazu, który potwierdzi obecność grzybów w jelicie grubym. Po skutecznym i właściwym zdiagnozowaniu grzybicy jelit należy podjąć leczenie. Przeważnie nie wykorzystuje się do tego leków chemicznych, gdyż są one nieskuteczne, podobnie jak większość antybiotyków.

Kluczową kwestią jest pozbycie się grzybów z układu pokarmowego, co można uzyskać za pomocą diety. Leczenie realizuje się pod ścisłą kontrolą lekarza, a szczególnie ważne jest dokładne przestrzeganie zaleceń dotyczących codziennego jadłospisu. Posiłki nie powinny być obfite, żeby nie stanowiły obciążenia dla układu pokarmowego. Trzeba jednak zaopatrywać organizm w dużą ilość łatwo przyswajalnych składników odżywczych.

Powiazane wpisy

Jakie są skutki szybkiego jedzenia? Brak czasu, ciągły pośpiech są bardzo typowe dla dzisiejszego społeczeństwa. Większość ludzi spieszy się nawet podczas jedzenia, co może wywierać nega...
Poznaj objawy kamieni nerkowych Jeśli chociaż raz w życiu odczuliśmy na własnej skórze atak kolki nerkowej wiemy doskonale, jak ważne jest odpowiednie dbanie o nasz układ trawienny o...