Dolegliwości żołądkowe- rodzaje

dolegliwosci-zoladkowe-rodzaje

Ból żołądka jest dosyć charakterystyczny. Każdy chociaż raz doświadczył go w swoim życiu z powodu rożnych przyczyn, jak na przykład przejedzenie lub spożycie zbyt tłustych potraw. To naturalne, ponieważ żołądek właśnie tak reaguje na problematyczne kwestie. Niekiedy jednak sprawa wygląda znacznie poważniej. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na bolesne dolegliwości, kiedy utrzymują się dosyć długo lub po prostu są bardzo uciążliwe w niewielkich odstępach czasu.

Refluks

Jest to dolegliwość, która polega na zarzucaniu treści pokarmowe z żołądka z powrotem do przełyku. Powodem takiego stanu jest zmniejszona siła działania zwieracza przełyku, który powinien zamknąć się i nie dopuścić do powrotu treści pokarmowej. Im więcej razy dochodzi do takich dolegliwości, tym większe prawdopodobieństwo, że już w niedługim czasie w naszym gardle pojawi się stan zapalny skutkujący zgagą. Czasem dodatkowo osobom u których istnieje skłonność do refluksu pojawia się ból w szyi. Jeśli treść pokarmowa jest zarzucana dosyć mocno i często, może nawet trafić do oskrzeli i krtani i również tam spowodować stan zapalny. Gdy dokucza nam refluks, dieta odpowiednia do tego stanu powinna zostać wprowadzona i przestrzegana, by załagodzić nieprzyjemne objawy.

Nieżyt żołądka

Gdy pojawią się mdłości, do tego opanuje nasz organizm zgaga i wymioty, a w nadbrzuszu ból, prawdopodobnie możemy mieć problemy z nieżytem żołądka. Zdarza się również, że towarzyszy mu krwawienie z przewodu pokarmowego. Jeżeli nieżyt zostanie wyleczony w miarę wcześnie, wtedy istnieją bardzo duże szanse na jego całkowite wyleczenie, ponieważ sięgają nawet 90 %. Jeśli natomiast nie podejmie się odpowiednich kroków, wtedy zwiększymy u siebie ryzyko zachorowania na nowotwór. Jedną z najniebezpieczniejszych chorób w zakresie nieżytu jest krwotoczne zapalenie żołądka. Powoduje ono niedokrwistość i może przyczynić się do nieodwracalnych zmian.

Wrzody żołądka

Gdy prowadzimy zbyt stresujące życie, to również może odbić się na naszym żołądku. Wrzody jednak pojawiają się nie tylko z powodu stresu (objawy wrzodów). Gdy zaczynamy czuć zgagę, a więc palenie w przełyku, które łączy się z jednocześnie występującym bólem w brzuchu promieniującym do pleców oraz prawego ramienia, powinniśmy udać się z tym problemem do lekarza. Im bowiem dłużej mamy do czynienia z takimi objawami, tym większe prawdopodobieństwo, że co jest nie tak. Jeśli mamy chory żołądek, musimy wprowadzić odpowiednie uzgodnione z lekarzem leczenie, a także dietę, która nie będzie dodatkowo podrażniała żołądka oraz powodowała nadmiernej produkcji soków żołądkowych (dieta na wrzody), które w zbyt dużej ilości przenikają przez naturalną barierę ochronną żołądka i go uszkadzają.

Wrzody dwunastnicy

Kiedy dorobimy się wrzodów na dwunastnicy, z pewnością pojawią się charakterystyczne objawy. Przede wszystkim będzie to ból uciskowy w brzuchu, również na czczo. Nocą i porankiem będziemy odczuwali ból, ale także zaraz po jedzeniu. Będzie nam dokuczał brak apetytu i zaparcia. Możemy także zauważyć spadek masy naszego ciała. Jeżeli natomiast pojawi się u nas ostry ból brzucha, krwawienie, wymioty z krwią oraz stolec krwisty i smolisty, trzeba natychmiast udać się do lekarza.

Powiazane wpisy

Niesmak w ustach – jaka przyczyna? Niektóre schorzenia związane z naszym układem pokarmowym dają nam bardzo wyraźne sygnały do zaczęcia podejmowania odpowiednich kroków w celu poprawien...