Zgaga – jakie są objawy?

dolegliwosci-ukladu-pokarmowego-co-wiemy-na-temat-zgagi

Różne są dolegliwości układu trawiennego i mogą się one objawiać w różny sposób, a jednocześnie wiele jest takich, które objawy ma takie same. Tak się dzieje, kiedy mamy na przykład zgagę. Z jednej strony, może być ona spowodowana niewłaściwą dietą, złym stylem życia i przyjmowaniem niektórych leków, ale z drugiej strony, może się okazać, że będzie sygnałem informującym, że w naszym organizmie zaczyna się rozwijać jakaś choroba, której trzeba jak najszybciej zaradzić. Dlatego warto wiedzieć, jakie są jej objawy, a kiedy już je rozpoznamy, to jak najszybciej powinniśmy się udać do lekarza. Tylko on poprzez serię odpowiednich badań, będzie mógł nam powiedzieć, skąd się ona bierze, czy nie jest to jakiś głębszy problem, a jeżeli tak, to w jaki sposób będziemy mogli sobie z nim poradzić.

Kiedy mamy wiedzieć, że to zgaga?

Wielu ludzi, którzy jeszcze nie mieli nigdy do czynienia ze zgagą, zastanawia się, czy byliby w stanie ją rozpoznać. Jednak ci, którzy już wiedzą jakie są jej objawy, zapewniają, że tego nie można przegapić, czy pomylić z niczym innym. Zgaga objawy ma bardzo charakterystyczne, bo pojawia się nieprzyjemny posmak w ustach, pieczenie w przełyku i ból za mostkiem, a to wszystko jeszcze będzie się nasilało podczas schylania się.

Co więcej, może się okazać, że takie objawy zgagi będą nam towarzyszyły przez długi czas i żadne sprawdzone sposoby, poza przyjmowaniem leków, nie będą nam pomagały, a może się okazać, że w określonych warunkach, będzie ona samoistnie zanikała. Jeżeli jesteśmy na czczo i pali nas zgaga, która mija po tym, jak zjemy posiłek, to z pewnością jak najszybciej powinniśmy się udać do lekarza, bo może się okazać, że będziemy mieli problemy z wrzodami żołądka. Jeżeli poza samą zgagą, będzie dochodziło jeszcze do unoszenia się treści pokarmowych, to będzie dla nas sygnał, że mamy problem z refluksem żołądkowo-przełykowym, a więc także powinniśmy wykonać dokładne badania.

Poza tym, zgaga pojawiająca się około godziny po posiłku, będzie wskazywała na wrzody dwunastnicy, a połączona z bólem brzucha na wysokości pępka i wzdęciami, będzie wskazywała na niestrawność, spowodowaną zbyt obfitym posiłkiem. Jeżeli wiemy już jakie są objawy zgagi i w jakiej sytuacji mogą one zanikać, to z pewnością nie będziemy lekceważyli pierwszych jej sygnałów, tak aby nie przeoczyć, że w naszym układzie pokarmowym zaczyna się dziać coś niedobrego.

Zgaga może być niegroźna i może być spowodowana zbyt obfitym posiłkiem, z którym nasz żołądek, będzie miał problemy, aby sobie poradzić. Z drugiej strony, może się okazać, że będzie to sygnał, iż w naszym organizmie zachodzą znacznie poważniejsze, a co się z tym wiąże, także groźniejsze dla naszego życia zmiany, których nie możemy zlekceważyć.

Dlatego zawsze, kiedy zaczyna się pojawiać zgaga, jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza, aby mógł on określić jej przyczyny, a także, żeby mógł nam powiedzieć, w jaki sposób możemy sobie z nią radzić, tak aby jak najszybciej poczuć ulgę i móc dalej, normalnie funkcjonować.