Dlaczego występuje ból żołądka po antybiotyku?

dlaczego-wystepuje-bol-zoladka-po-antybiotyku

Antybiotyki bywają konieczne do skutecznego wyleczenia wielu groźnych chorób wywoływanych przez różnego rodzaju bakterie (nie radzą sobie z infekcjami wirusowymi). Praktycznie nigdy nie wystarcza jednorazowa dawka medykamentu, niezbędne jest przeprowadzenie kuracji przez określony czas aż do całkowitego zwalczenia bakterii.

Antybiotyki, choć coraz lepiej dostosowane do aspektu, w jakim mają zadziałać, mają negatywny wpływ na florę bakteryjną organizmu. Ich silne działanie wywołuje przeważnie pewne skutki uboczne, dlatego też nierzadko lekarz zapisuje dodatkowo probiotyk niwelujący szkody dla organizmu. Wśród skutków ubocznych wymienić można ból żołądka, ale też nudności czy wymioty, różnego rodzaju grzybice, biegunki lub zatwardzenia.

Ból żołądka po antybiotyku – co robić, jak mu zapobiec?

Wiedza o tym, że antybiotyk może wywołać lekkie działania niepożądane, pozwoli przygotować się i zabezpieczyć przed niektórymi z nich. Przede wszystkim nie warto panikować, bo większość takich dolegliwości mija sama lub po zastosowaniu np. probiotyku. Odczuwanie bólu żołądka, jeśli już wystąpi, wymaga bardziej zdecydowanej reakcji niż profilaktyka. Działania profilaktyczne uwzględniają podawanie razem z antybiotykiem odpowiednich leków osłonowych oraz wspomnianego probiotyku. Preparaty te chronią układ pokarmowy przed podrażnieniami oraz regenerują naruszoną florę bakteryjną.

Warto wiedzieć, że ból brzucha może być objawem anginy.

Niekiedy taki lek jest zapisany przez lekarza od razu z antybiotykiem, innym razem trzeba dokupić go samodzielnie lub jest sugerowany podczas realizacji wypisanej recepty. Wybór jest spory, a produkty tego typu nie są drogie, dlatego też bezwzględnie należy wybrać jeden z nich i zabezpieczyć organizm przed negatywnymi skutkami długotrwałej kuracji antybiotykowej. Zdarza się też tak, że antybiotyk będzie zbyt mocny w danym przypadku. Negatywne skutki przyjmowania leku można skonsultować z lekarzem, który zaleci preparat osłonowy o większej mocy działania albo zaordynuje zmianę antybiotyku.

Ból brzucha po antybiotyku – jak sobie doraźnie pomóc?

Wystąpienie negatywnych objawów związanych z zażywaniem antybiotyku można nieco osłabić domowymi metodami. Jako prowizoryczny preparat osłonowy (probiotyki) oraz produkt łagodzący odczuwany po antybiotykach ból żołądka zastosować można łatwo dostępne siemię lniane. Wypicie niewielkiej ilości wywaru z siemienia – wyglądającego jak przezroczysty kleik – zapewni złagodzenie negatywnych objawów i będzie zabezpieczeniem przydatnym w dalszej antybiotykoterapii.

Dobre są też łagodne zioła, na przykład rumianek czy mięta, w postaci herbatek. Gdy żołądek boli i jest podrażniony, picie mocnej kawy, herbaty jak i spożywanie typowych, często przyprawionych dań kończy się zaognieniem sytuacji. Zamiast tego należy koić pragnienie herbatkami ziołowymi, można też zrezygnować z ciężkich potraw na rzecz niezbyt obciążających układ pokarmowy zup i lekkiego pieczywa. Taka dieta zahamuje też ewentualne dodatkowe objawy, na przykład nudności czy biegunkę, zapobiegając przy okazji pojawieniu się problemów z wątrobą.

Powiazane wpisy

Ból brzucha po kawie Kawa to smaczny i bardzo lubiany napój. Jest dodatkiem do różnego rodzaju dań, jak również samodzielnym poczęstunkiem, któremu może towarzyszyć np. ci...