Dieta paleo – optymalny poziom zdrowia

dieta-paleo-optymalny-poziom-zdrowia

Szukanie najlepszej metody odżywiania się w dzisiejszych trudnych dla naszego układu pokarmowego czasach jest nie tylko wyzwaniem, ale w wielu przypadkach również sposobem na życie czy jednym z większych celów w życiu. Ustalenie tego, która dieta posiada najlepsze dla człowieka składniki oraz która opiera się na najlepszych i najbardziej optymalnych dla nas zasadach, która jest w stanie zrujnować nasze i tak kruche zdrowie, a po której z pewnością możemy spodziewać się efektu jo-jo jest wyzwaniem dla wielu dietetyków oraz sympatyków tego zagadnienia. Jedną z najpopularniejszych diet oraz najchętniej obecnie stosowanych jest dieta paleo.

Dla kogo jest ta dieta?

Najprościej rzecz ujmując, paleo dieta jest dla wszystkich tych, których poprzednie próby znalezienia diety idealnej spełzły na niczym i które szukają dla siebie czegoś jednocześnie radykalnego oraz mającego duże szanse sprawdzenia się w praktyce. Dieta ta również ma sporo ciekawej ideologii, która wraz z wykorzystywanymi produktami ma sprawić, że nasze zdrowie będzie znacznie lepsze, podobnie jak nasze samopoczucie. Wszakże to właśnie od spożywanych przez nas pokarmów zależy ono w głównej mierze.

Na czym opiera się dieta paleo?

Już sama jej nazwa wskazuje źródło swojej inspiracji, jakim jest człowiek pierwotny oraz jego rodzaj pożywienia, który, jak zauważają i podkreślają specjaliści, dawała mu przez całe wieki zdrowie oraz dobrą kondycję. Właśnie do tego nawiązują zasady diety paleo, uwzględniające jedynie te składniki pokarmowe, jakie były dostępne człowiekowi paleolitycznemu.

Twórcą  i propagatorem tej diety jest Amerykanin Loren Cardain, natomiast jej matką – sama natura, ponieważ to z niej czerpana jest całymi garściami inspiracja. Jej innowacyjność ma polegać na przyjmowaniu znacznie mniejszej ilości pokarmów, opartych jedynie o naturalne produkty, takie jak warzywa korzeniowe, dziczyzna, warzywa liściaste, skorupiaki, ryby oraz orzechy. Dzisiejsza dieta bogata w przetworzone produkty zawierające ogromną ilość tłuszczu oraz cukru jest jej więc zdecydowanie przeciwna.

Jakie są zasady diety paleo?

Dieta paleo oraz jej zasady mają przyczyniać się przede wszystkim do wyczucia równowagi między człowiekiem i przyrodą oraz – jednocześnie – do nauczenia się zachowania równowagi również w spożywanych posiłkach, zachowując odpowiednie proporcje między spożywanym mięsem a produktami roślinnymi oraz komponując je z odpowiednich gramatur białek, węglowodanów i tłuszczy.

Absolutną podstawą diety paleo jest składnik dający nie tylko prawdziwe pokłady energii, ale również odpowiednią wytrzymałość – jak na człowieka paleolitycznego przystało. Podstawę naszych posiłków powinno stanowić chude mięso, najlepiej właśnie dziczyzna, która jest znakomitym źródłem białka, a także różne owoce morza. Jako zastępnika możemy używać również mięsa z piersi kurczaka czy cielęciny. Z jadłospisu powinny zniknąć wszystkie sztucznie przetwarzane mięsa, a więc parówki czy mielonki, a tłuszcze niezdrowe, nasycone, powinny zostać zastąpione zdrowymi, jedno- oraz wielonienasyconymi, które znajdziemy w oliwie z oliwek, awokado czy w orzechach.

Powiazane wpisy

Zdrowa kolacja wigilijna – spędź święta zdrowo i p... Święta to czas spędzania miłych chwil z rodziną przy stołach zastawionych różnymi przysmakami. Pierwszy ważny dzień to wigilia, podczas której spożywa...
AIP dieta – co to takiego? Osoby zainteresowane dietetyką i zdrowym odżywianiem być może wiedzą, co oznacza skrótowiec AIP – jest to skrót używany dla protokołu autoimmunologicz...
Zdrowa dieta – co wiemy o diecie DASH? Wielu ludzi na całym świecie, sięga po różnego rodzaju diety, chcąc uzyskać, albo utrzymać idealną figurę. Czasami diety są bezpieczne, inne mniej, al...
Zdrowe odżywianie – jak wygląda dieta przy cukrzyc... Wahania cukru we krwi nie są dobrym objawem. Istnieje szeroka gama produktów, które powodują właśnie takie objawy, a nie są ona niczym dobrym w przypa...