Ciągłe odbijanie po jedzeniu – czy to problem?

ciagle-odbijanie-po-jedzeniu-czy-to-problem

Chciałoby się w dzisiejszych czasach, żeby nasze układy pokarmowe były idealnie dopasowane do czasów, w jakich żyjemy oraz do chociaż większości posiłków, jakie spożywamy i do jakości tych produktów. Najczęściej jednak nasze nawyki żywieniowe powodują spore problemy i nieraz nawet spustoszenie w naszym organizmie, a my do samego końca nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Dlatego wato zwracać uwagę nawet na pozornie błahe objawy, ponieważ mogą być początkiem czegoś znacznie poważniejszego. Inne dolegliwości zaś, uznawane przez nas za groźne, są normalne i nie powinny nas w żaden sposób niepokoić. Tak właśnie działa na nas na przykład ciągłe odbijanie.

Na czym polega ciągłe odbijanie się powietrzem?

Należy przede wszystkim rozróżnić rodzaje odbijania się. Samo odbijanie się jest naturalnym odruchem fizjologicznym, którego nie jesteśmy w stanie powstrzymać i którego nie powinniśmy powstrzymywać, ponieważ jest jedynie wydalaniem z przełyku oraz żołądka nadmiaru powietrza, jakie zgromadziło się w nich podczas posiłku. Dzieje się tak na skutek połykania wraz z kęsami pożywienia również powietrza, które po zakończeniu jedzenia musi znaleźć ujście i znajduje je właśnie w taki sposób.

Po posiłku napięcie mięśnia zwieracza przełyku jest obniżone, co powoduje niemożność cofnięcia się treści pokarmowej z powrotem do przełyku, co powoduje wydalanie właśnie powietrza. Ciągłe odbijanie się powietrzem jest więc naturalnym procesem i nie powinno nikogo martwić, a często brane jest za objaw poważniejszych chorób. Również ciągłe odbijanie po jedzeniu jest rzeczą normalną, jednak jeśli towarzyszą mu również inne dolegliwości, może taki stan wskazywać na stan chorobowy lub jego początek.

Ciągłe odbijanie się – kiedy należy uważać?

Jeśli dokucza nam nie tylko ciągłe odbijanie się, ale również na przykład uczucie pełności, wzdęcie brzucha czy ból brzucha, może to wskazywać na dyspepsję. Jeśli dodatkowo pacjent skarży się na pieczenie w przełyku oraz uczucie kwasu podczas odbijania się, objawy wskazują na chorobę refleksową przełyku, którą można w prosty sposób zdiagnozować i którą można również leczyć.

Czasem odbijanie się bez powodu, a więc niekoniecznie po przyjmowanych posiłkach, związane jest ze stanem nerwicowym, w jakim znajdują się pacjenci. To z koeli bezpośrednio związane jest z nawykiem połykania powietrza, które w ten sposób znajduje swoje ujście. Częste odbijanie się zaobserwowano także w większej mierze uosób cierpiących na otyłość.

Podobne odczucia do osób otyłych będą mieć kobiety ciężarne, u których znaczny poziom progesteronu szczególnie w pierwszych etapach ciąży rozluźnia dolny zwieracz przełyku, a naciskająca na żołądek macica powoduje opróżnianie żołądka z zalęgającego w nim powietrza, często również powodując uczucie wracania treści pokarmowej.
Aby przeciwdziałać takim objawom najlepiej jest jeść niewielkie posiłki, dokładnie gryząc każdy kęs przed jego połknięciem. Raczej powinno się również unikać podczas prowadzenia rozmów – aby nie połykać zwiększonej ilości powietrza.