Choroby układu pokarmowego – czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna?

choroby-ukladu-pokarmowego-czym-jest-choroba-crohna

Chorobą, która jest zaliczana do grona tych jednych z bardziej uciążliwych, mianowicie przewlekłych, jest Choroba Leśniowskiego Crohna. Atakuje on przede wszystkim żołądek, ale również jelita i przełyk. Zdarza się, że nawet usta i tak przez cały układ pokarmowy człowieka. Osoba dotknięta tą chorobą ma ma spore trudności z codziennym funkcjonowanie, im bardziej objawy nasilają się i nie pozwalają prowadzić zwykłego codziennego życia. Czym jest i jak się objawia?

Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy

W zależności od tego, w jakim na tą chwilę miejscu powstaje stan zapalny w organizmie, objawy tyczą się przede wszystkim tychże okolic. Niemniej jednak najczęściej atakowane są jelita i żołądek. Zaczyna odczuwać się ból, zaczyna dokuczać nam biegunka, a stolcu pojawiają się pierwsze objawy w postaci krwi i śluzu.  Ból nie ustaje, a brzuch atakują wzdęcia. Do tego może nawet pojawić się gorączka, która sięga nawet ponad 38 stopni Celsjusza. Chorzy szczególnie mocno uskarżają się na ból z prawej strony brzucha, na wysokości biodra. Z tego powodu można pomylić go z objawami, jakie powstają podczas zapalenia wyrostka robaczkowego. Często także dochodzi do utraty masy ciała. Nierzadko pojawia się również osłabienie oraz poważne szczeliny odbytu. Jak więc widać, wcale nie kończy się na biegunce. Objawy są bardzo uciążliwe i potrafią mocno obciążyć schorowany organizm. Kiedy zatem atakuje Choroba Leśniowskiego Crohna, objawy są dosyć jednoznaczne, ale w celu ich potwierdzenia i ustaleniu odpowiedniej diagnozy oraz procesu leczenia należy zgłosić się do lekarza po poradę i pomoc.

Jakie jeszcze objawy pojawiają się podczas tej choroby?

Kiedy choroba postępuje, niestety powstają tego skutki uboczne. Zazwyczaj dochodzi do rozwinięcia się przetok pomiędzy jelitem a skórą. Czasem pomiędzy jelitem a pęcherzem moczowym. Choroba Crohna stwarza wtedy spore prawdopodobieństwo wykreowania nowego stanu zapalnego właśnie w takich okolicach. Na skórze zaczyna pojawiać się rumień guzowaty, może dojść również do zapalenia w obrębie stawów. Czasem stan zapalny atakuje tęczówkę i osierdzie, a w poważniejszych przypadkach nawet mięsień sercowy. U niektórych występuje natomiast zapalenie naczyń krwionośnych albo zmiany w zakresie zakrzepów i zatorów żylnych.

Choroba Leśniowskieg-Crohna – leczenie?

Jeśli chodzi o samo leczenie, z pewnością należy zwiększyć liczbę dobrych bakterii w swoim przewodzie pokarmowym. W tym celu zażywa się przepisane przez lekarza probiotyki. Warto także pomyśleć nad zmianą diety. Szczególnie mowa tutaj o pokarmach łagodniejszych w smaku, bez ostrych przypraw, a także raczej o konsystencji bardziej półpłynnej, niż zbitej. Lepiej również postawić na jedzenie gotowane, aniżeli pieczone i smażone. Kolejna zasada to mnie tłustych potraw i jedzenia przetworzonego. Należy ponadto pomyśleć o wyeliminowaniu lub przynajmniej ograniczeniu błonnika, ponieważ wpływa on na chorobę pobudzająco i może przyczyniać się do powstawania dolegliwości bólowych. Problemy mogą także dotyczyć pokarmów bogatych w laktozę. Dodatkowo nasila ona nieprzyjemne objawy chorobowe. Profilaktycznie można zacząć stosować suplementy diety, mianowicie witaminy oraz sole mineralne.