Ból brzucha po kawie

bol-brzucha-po-kawie

Kawa to smaczny i bardzo lubiany napój. Jest dodatkiem do różnego rodzaju dań, jak również samodzielnym poczęstunkiem, któremu może towarzyszyć np. ciastko. Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia inaczej, jak tylko dużym kubkiem kawy, która zaopatruje ich w energię do działania i zwalcza senność. Chociaż z kawą nie należy przesadzać, jest zdrowa i gwarantuje dużo pozytywnych skutków dla sfery fizycznej i psychicznej. Przeważnie po jej wypiciu czujemy się ożywieni, ogrzani i ogólnie zadowoleni. Nie wszyscy jednak mają takie szczęście, niektóre osoby bowiem pijąc kawę narażają się na odczuwanie bólu brzucha.

Dziwne objawy bólowe po wypiciu kawy

Negatywne skutki picia kawy zauważane są zazwyczaj przypadkiem, zwykle przez osoby pijające ten napój dość sporadycznie albo nawet bardzo rzadko. Najczęściej pojawia się ból brzucha, któremu może towarzyszyć wzdęcie albo rozwolnienie. Osoba czuje chęć skorzystania z ubikacji w krótkim czasie po tym, jak zakończy pić swoją kawę. Ból brzucha odczuwany w związku z piciem kawy przypomina nieco efekty choroby wrzodowej. Chociaż szybko mija, może niektórych zniechęcić do picia tego smacznego napoju, zwłaszcza jeśli każda filiżanka wywoła negatywny rezultat związany z nudnościami, biegunką i dojmującym bólem. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w różnego rodzaju nadwrażliwościach dotyczących części układu pokarmowego – jedną z takich dolegliwości jest refluks żołądkowo-przełykowy, inną np. nadkwasota. W diagnozie może pomóc lekarz, do którego udamy się z problemem i dokładnie przedstawimy całą sytuację.

Nie musisz rezygnować z kawy!

Jedną z opcji, które pomogą ci pozbyć się negatywnych objawów po wypiciu ulubionego napoju, jest wybieranie słabszej kawy zamiast mocniejszej małej czarnej – może być to np. kawa zbożowa lub zwykła kawa, ale zaparzona z jednej łyżeczki zamiast z dwóch. Inna metoda zakłada picie kawy po spożyciu posiłku, nigdy przed – być może to właśnie efekt karmienia się kawą na czczo daje wspomniane, nieprzyjemne objawy. Trzeba zauważyć, czy zmiana czasu picia tego smacznego napoju daje jakiekolwiek zmiany. Kolejnym sposobem jest wypicie niewielkiej ilości kawy i udanie się na krótki spacer. Dobrym sposobem jest wybór zielonej kawy. Dodatkowo warto dodać, że zielona kawa wspomaga odchudzanie, więc tym bardziej warto się zdecydować na jej picie.

Ból brzucha po kawie z mlekiem

Wypicie kawy z mlekiem to dość dobry domowy test, który pozwoli sprawdzić, czy bóle i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego wynikają z nadkwasoty. Jeśli w dalszym ciągu występują identyczne objawy, na pewno przyczyn zjawiska trzeba szukać gdzie indziej. Jeśli nie boli – to nadkwasota. Tego typu diagnozy nie należy jednak traktować jako wiążącej, jedynie możemy udać się do lekarza ze swoimi podejrzeniami i poprosić o wykonanie badań.

Groźne dolegliwości również mogą objawiać się podobnie

We wszelkich dolegliwościach tego typu trzeba uważać na możliwość pomylenia objawów błahego schorzenia z poważną chorobą. Niespecyficzne symptomy potrafią zwodzić nawet lekarza, dlatego warto upierać się przy wykonaniu kompletnej diagnostyki. Jeśli problem nie mija po zaordynowanej terapii, trzeba szukać przyczyn głębiej, nie warto rezygnować z ulubionego napoju tylko dlatego, że nie wiadomo, pod jakim kątem leczyć występującą dolegliwość.

Powiazane wpisy

Dlaczego występuje ból żołądka po antybiotyku?... Antybiotyki bywają konieczne do skutecznego wyleczenia wielu groźnych chorób wywoływanych przez różnego rodzaju bakterie (nie radzą sobie z infekcjami...