Ból brzucha po jedzeniu i wzdęcia – co warto wiedzieć na ten temat?

bol-brzucha-po-jedzeniu-i-wzdecia-co-warto-wiedziec-na-ten-temat

Czasem ustalenie tego, co dolega naszemu układowi trawiennemu jest bardzo trudne, ponieważ same  objawy są niejednoznaczne oraz mogące wskazywać na wiele  możliwości. Już sam ból brzucha po jedzeniu, wzdęcia czy uczucie pełności wskazuje na przynajmniej kilka możliwych powodów, których dokładne określenie jest możliwe jedynie podczas specjalistycznych badań, przeprowadzanych przez gastrologa. Same badania nie należą doz byt przyjemnych, dlatego najczęściej w pierwszej kolejności próbujemy szukać powodów, które łatwo jesteśmy w stanie samodzielnie zniwelować.

Najczęściej występujące objawy – wzdęty brzuch

Pacjenci odczuwający kłopoty z przewodem pokarmowym najczęściej skarżą się na ból brzucha po jedzeniu i wzdęcia, które mogą wskazywać na nietolerancję dla określonych pojedynczych produktów czy nawet całych grup produktów, takich jak mleko, laktoza, gluten, pszenica, a nawet konserwanty. Tutaj do objawów należy dorzucić również bóle głowy, zaparcia lub wręcz odwrotnie – biegunka, bóle stawów oraz ogóle problemy ze stawami, a także problemy ze skórą.

Dzieje się tak, ponieważ przyjmowany pokarm przez organizm jest z miejsca traktowany jako alergen, którego spożycie nawet niewielkiej ilości będzie powodowało określone konsekwencje. Odpowiednim działaniem będzie ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie określonych dań ze swojego menu, warto również zwracać uwagę na wielkość zjadanych porcji. Jeśli nie jesteśmy w stanie obejść się bez jakiegoś określonego produktu, powinniśmy zadowolić się substytutem. Dobrym rozwiązaniem jest również przyjmowanie preparatu pro biotycznego, zawierającego bakterie, które wspomagają trawienie na przykład laktozy czy innych elementów.

Ból żołądka – to może być poważna choroba

Kolejną, często występującą dolegliwością, której objawami jest wzdęty brzuch oraz ból żołądka, jest właśnie niestrawność. Towarzyszącymi objawami jest również przedwczesne uczucie sytości czy uczucie pełności po zjedzeniu posiłku. Takie objawy, aby zostały zakwalifikowane jako niestrawność, powinny się utrzymywać przez minimum trzy miesiące, niekoniecznie jednak występując każdego dnia.

Dyspepsja występuje w dwóch odmianach: organicznej, wywoływanej na przykład przez wrzody żołądka czy dwunastnicy, ale również przez nowotwór zagnieżdżony w przełyku lub w żołądku, refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie dróg żółciowych czy zapalenie samej trzustki. Takie same objawy mogą dawać lekarstwa na reumatyzm, preparaty zawierające w składzie żelazo czy potas oraz antybiotyki. Dyspepsja czynnościowa leczona jest objawowo, ponieważ nie występują w niej żadne konkretne dolegliwości. Pacjenci cierpiący na tę ostatni rodzaj dyspepsji są często określani jako neurotyczni.

Ból brzucha po jedzeniu i wzdęcia – jak można sobie pomóc?

W zaburzeniach związanych z układem pokarmowym można sobie samodzielnie pomóc, wybierając dania lekkostrawne, raczej gotowane czy duszone niż smażone, jedząc przynajmniej trzy razy dziennie w niewielkich ilościach. Unikanie jedzenia przed snem oraz pochłanianie jedzenia w biegu również sprzyja profilaktyce ochrony delikatnego układu pokarmowego.

Powiazane wpisy

Wzdęcia – jak się pozbyć tej przykrej dolegliwości... Chyba każdy chociaż raz w życiu doświadczył przykrej dolegliwości związanej z układem pokarmowym – wzdęć, zwanych inaczej bębnicą. Rzadko występują sa...
Jakie są skutki szybkiego jedzenia? Brak czasu, ciągły pośpiech są bardzo typowe dla dzisiejszego społeczeństwa. Większość ludzi spieszy się nawet podczas jedzenia, co może wywierać nega...