Ból brzucha – gdy biegunka daje się nam we znaki

bol-brzucha-gdy-biegunka-daje-sie-nam-we-znaki

Z pewnością każdy z nas miał przynajmniej raz tak w swoim życiu, że musiał odwołać ważne spotkanie, nie udać się do pracy, czy zrezygnować z dnia w szkole z powodu biegunki. Kiedy nas dopada, zazwyczaj zaczyna się dosyć niespodziewanie bólem brzucha, a później czeka nas wyłącznie długa wizyta w toalecie lub kilka takich wizyt pod rząd. Dlaczego właściwie dopada nas biegunka?

Biegunka – przyczyny

Do głównych przyczyn powstawania biegunek można zaliczyć z pewnością różnego rodzaju zakażenia wirusowe oraz bakteryjne. Czasem biegunki pojawiają się z powodu leków, które przyjmujemy. Jest to wtedy reakcja organizmu, którą należy odczytywać jako skutek uboczy środków zażywanych przez nas na inne dolegliwości. Następną przyczyną są zatrucia pokarmowe, jak i alergie na wszelkiego rodzaju pokarmy. Czasem nawet możemy nie wiedzieć o tym, że nie tolerujemy chociażby laktozy, po której spożyciu w mleku, serach itp. biegunki przychodzą praktycznie w ciągu chwili – wówczas mamy do czynienia z biegunką alergiczną. Przyczyny mogą być jednak nawet bardziej prozaiczne. Jedną z nich jest stres lub nadużywanie alkoholu. Jak się jednak okazuje, biegunkę może spowodować również zwykła woda, w której znajdą się różnego rodzaju pasożyty. Trzeba się mimo wszystko mieć na baczności. Czasem zdarza się tak, że przyczyną tychże objawów może być znacznie poważniejsza choroba, jak chociażby rak jelita lub zespół nadwrażliwego jelita. Nie trzeba od razu negatywnie się nastawiać. Często biegunki przemijają i nie ma po nich śladu.

Unikanie odwodnienia

To bardzo ważne, by podczas biegunki przyjmować jak najwięcej płynów. Z organizmu są wtedy wypłukiwane wszystkie wartościowe minerały i składniki odżywcze w bardzo szybkim tempie. Bez nich żadne funkcje życiowe nie mogą zostać zachowane na odpowiedni poziomie. Najgorzej, kiedy dojdzie do wypłukania sodu oraz potasu. Te dwa składniki, a właściwie ich brak sprawia, że dochodzi do nadmiernego zakwaszenia organizmu. Z powodu odwodnienia spada ciśnienie krwi, czujemy nadmierne osłabienie. Jeśli biegunki nie przemijają po jednym dniu u dziecka, a po dwóch dniach u osoby dorosłej, wtedy spada poziom elektrolitów, a to jest sporym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia. Częste biegunki to sygnał, że czas wybrać się do lekarza (czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna).

Czym jest biegunka tłuszczowa?

To rodzaj przewlekłej biegunki, która potrafi trwać nawet dłużej niż cztery tygodnie. Z powodu zaburzeń trawienia w stolcu pojawia się dużo niestrawionego tłuszczu. Jest to bardzo charakterystyczny objaw takich dolegliwości. Ciężko jest laikowi odróżnić zwykłą biegunkę od tłuszczowej lub w ogóle stwierdzić jej występowanie. Zazwyczaj ma ona miejsce, gdy stolce oddawane są częściej niż trzy razy dziennie przez dłuższy okres czasu. Niekiedy pojawiają się dodatkowo wymioty i mdłości.  Ból brzucha daje się we znaki, a sam stolec przybiera jasną barwę, zapach zgnilizny oraz konsystencję, którą trudno spłukać wodą w toalecie. Jeżeli zatem podejrzewamy, że biegunki występujące u nas są poważniejsze i nie przemijają, jak to zazwyczaj miało miejsce, konieczne jest skorzystanie z porady lekarskiej.